„BIAŁE SZALEŃSTWO” z Fundacją BNP Paribas w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym.
Dodano: 20 lutego 2014

W sobotę 15 lutego 2014r. wychowankowie Ośrodka i ich rodzice wzięli udział w fantastycznym spotkaniu, które służyło odkrywaniu „najlepszych stron zimy”. Projekt Fundacji BNP Paribas „Białe szaleństwo” napisany przez Panią Katarzynę Michalską umożliwił podopiecznym Ośrodka, wychowankom i ich rodzicom wspólne, aktywne spędzenie czasu z wykorzystaniem zimowych sportów i zabaw. Wszystkie propozycje i aktywności finansowane były przez Fundację BNP Paribas, w ten sposób projekt wyrównywał szanse wszystkich uczestników na skorzystanie z atrakcji, które złożyły się na prawdziwe „Białe szaleństwo”.

            W projekcie wzięło udział 74 uczestników, towarzyszyła im kadra Ośrodka oraz wolontariusze. Warunki atmosferyczne nie podlegają żadnym rozporządzeniom i projektem też nie można wydać w tej sprawie decyzji. Każdą pogodę można jednak wykorzystać a „białe szaleństwo” wokół może stworzyć nie tylko śnieg. Przekonali się o tym wszyscy uczestnicy tego spotkania.

            Impreza odbyła się w stadninie koni w Kierzbuniu. Zima przewidziała piękny, słoneczny dzień na to wydarzenie. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego Jadwiga Marzjan. Witając gości dziękowała Fundacji BNP Paribas oraz sponsorowi – właścicielowi zakładów mięsnych Warmia Panu Markowi Dominowi. Zaprezentowała też piękne sanki podarowane wychowankom Ośrodka przez Fundację BNP Paribas. Następnie wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzić stadninę wraz z jej właścicielką, która oprowadzała gości. Po czym przyszedł czas na doświadczanie uroków tego miejsca i wspólnych chwil.

            Główną atrakcją spotkania był kulig. Brak śniegu nie uniemożliwił tego – kulig odbył się „na kołach”. Bryczki świetnie zastąpiły sanie a atmosfera podgrzewana śpiewem była równa piosence: „z kopyta kulig rwie”. Zachęcone przejażdżką dzieci miały możliwość bliżej przyjrzeć się koniom a nawet ich dosiąść i wziąć udział w zajęciach hipoterapii. Było to tak niezwykłe i kuszące, że wiele osób dorosłych również spoglądało w stronę siodła „roziskrzonym wzrokiem”. Cały czas towarzyszyła nam muzyka, radosny śmiech i wszystko co mieści się w słowie „dobra zabawa”. Oczekiwanie na swoją chwilę „w siodle” uprzyjemniały „zabawy pełne bieli” proponowane przez kadrę i wolontariuszy. Białe były chusteczki, wielka, falująca w rytm muzyki folia i „poprzeczki” stawiane do pokonania w tańcu. Wszystko służyło tanecznym rytmom, integracji i „białemu szaleństwu”. Każde zdarzenie było ważne i nikt nie chciał żadnego z nich przeoczyć, ale by móc skorzystać z wszystkich należało się posilić. Obiad był więc niezbędnym elementem spotkania, a rozmowy prowadzone przy stole były tak ważnym posiłkiem dla duszy jak apetyczny pokarm dla ciała.

            Odzyskane siły pozwoliły na pełny udział w kolejnych integracyjnych grach i zabawach, które wszyscy z pełną energią podjęli. Niełatwo było wybrać „Króla zimy” z mroźną różdżką o wielkiej mocy. Ilość chętnych była duża, ale grupa już mocno zintegrowana dość łatwo odnajdywała kompromisy. Tym samym każdy miał szansę zamienić w „lodowe figury” uczestników tańca. Sprawiło to przyjemność nie tylko dzieciom o „różdżkę” równie chętnie ubiegali się dorośli. Podobnie rozkładały się chęci udziału w realizacji pantomimicznych zagadek na temat zimy. Właściwie w żadnej zabawie nie było kłopotu ze znalezieniem chętnych do udziału, było raczej pytanie: „kto pierwszy?”.

            Podsumowaniem wszystkich zdarzeń dnia było ognisko. Kiełbaski od sponsora sprawiły, że było smacznie, a śpiew sprawiał, że ogień płonął mocniej. Nawet wiatr nie zdmuchnął pozytywnej atmosfery.

Wszystkie chwile wspominać będziemy długo i ze szczerą przyjemnością.

Dziękujemy Fundacji BNP Paribas i Pani Katarzynie Michalskiej za każdą z tych chwil!

 

Izabela Ślązak

Iwona Dajnowska

 

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam