Dodano: 27 stycznia 2016

Uczestnicy projektu "Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksowa rehabilitację" współfinansowanego ze środków PFRON, wzięli udział w zajęciach z dogoterapii.

Miłą i otwartą atmosferę zapewniła suczka Tula, która wiernie dotrzymywała kroku swej  profesjonalnie przygotowanej opiekunce. Spotkanie wychodziło naprzeciw potrzebom uczestników i umożliwiało zdobycie nowych doświadczeń, jakie zapewnia kontakt z psem.

Pierwsze spotkanie z Tulą opierało się na poznaniu jej ruchów, sierści, zapachu i głosu. Każdy miał zapewniony czas na oswojenie się z nią, aby nawiązana relacja była w pełni autentyczna i dobrowolna. W mistrzowski sposób zaprezentowano nam wszystkie umiejętności czworonoga –  podawanie łapy, przynoszenie piłki, siadanie i kładzenie się na komendę.  Za swoją pracę nagradzany był smakołykami z rąk swojej terapeutki, a także uczestników.

Kolejne zajęcia z dogoterapii miały na celu bliższe wzajemne poznanie się, które zaowocowało tym, że uczestnicy na widok Tuli byli ożywieni i radośni. Pozytywne emocje pobudzały komunikację uczestników – zwiększona wokalizacja, prezentowanie gestów oraz  wyzwalały chęć podejmowania świadomych decyzji – wyciągnięcie ręki w celu pogłaskania psa, podążanie za nim. Ponadto ciepło, zapach i ruchy Tuli dostarczyły wielorakiej stymulacji.   

"Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" logo_PFRON_2011_r małe

 

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam