Dodano: 25 maja 2017

     Dziś zaczęły się obchody Jubileuszu 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu. W Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjno – Zawodowym odbyła się konferencja poświęcona roli ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną i jego wpływie na jakość ich życia. W konferencji wzięły udział osoby z niepełnosprawnością, rodzice, kadra Stowarzyszenia, zaproszeni goście oraz przyjaciele naszego Koła. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Senior dr Edmund Piszcz, Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Agnieszka Żyta, przedstawiciele Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Biskupiec, przedstawiciele szkół i placówek oświatowych z terenu działania Koła PSONI, przedstawiciele Kół PSONI z Ostródy, Elbląga, Dobrego Miasta, Giżycka.

     Wszyscy obecni mieli szansę wysłuchać wystąpień zaproszonych gości dotyczących godności osoby z niepełnosprawnością, ich dorosłości i samostanowienia, a także 25-letniej historii Koła w Biskupcu. Wystąpienia zostały uzupełnione w panelu dyskusyjnym wypowiedziami rodziców i osób z niepełnosprawnością. Ten głos był bardzo wymowny i wzruszający. Rodzice stwierdzili, że Stowarzyszenie otworzyło im okno na świat. Rozmawialiśmy też o marzeniach i planach na przyszłość widząc nadzieję w młodych rodzicach. Osoby z niepełnosprawnością wyrażały swoje uczucia i uwagi dotyczące ich miejsca w życiu, otrzymanej szansy dzięki PSONI oraz prawa do godnego życia i przeciwstawiania się kwestii ubezwłasnowolniania człowieka.

     Konferencję uatrakcyjnił wzruszający występ uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej Eweliny Fic, która zaprezentowała piosenkę Beaty Bednarz „Anioły są wśród nas”.

     Dziękujemy za dziś i zapraszamy na jutro. O godzinie 10.00 spotykamy się w siedzibie PSONI przy ul. Gdańskiej 1 skąd wyruszamy w Marszu Godności ulicami miasta do Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

Zarząd Koła PSONI w Biskupcu

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam