Dodano: 21 czerwca 2016

Nakomiady to miejsce niezwykłe. Gdzie historia przenika się z teraźniejszością. Na terenie dawnej posiadłości ziemskiej, nieopodal odrestaurowanego pałacu z XVII wieku znajduje się manufaktura ceramiczna, w której wytwarzane są piece kaflowe wzorowane na dawnych zabytkowych piecach min. z terenu Polski.

14.06.2016 grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z instruktorami wybrała się w ramach wyjazdu zawodoznawczego do Nakomiad w celu zapoznania się z charakterem pracy w manufakturze, poznaniem tajników wytwarzania kafli piecowych oraz innych wyrobów ceramicznych. Uczestnicy wycieczki obserwowali pracowników przy pracy na poszczególnych stanowiskach. Duże wrażenie na Uczestnikach zrobiła jedna z pracownic manufaktury, która ręcznie maluje kafle kopiując dawne czasem bardzo skomplikowane wzory. W manufakturze można było także poznać tajniki montażu pieca, który właśnie składano z wyprodukowanych kafli.

Po obejrzeniu wszystkich ciekawostek zakładu, grupa zwiedzających udała się na przechadzkę krętymi alejkami pałacowych ogrodów, aby odpocząć w cieniu starego kwitnącego bzu posilając się piknikowymi smakołykami.

Wyjazd do manufaktury poprzedzony był seansem filmowym. Prezentowane filmy o pałacu w Nakomiadach, procesie produkcji kafli piecowych oraz innych wyrobów w fabryce miały wprowadzić i przybliżyć uczestnikom temat procesu powstawania wyrobów ceramicznych, aby byli bardziej świadomymi obserwatorami w manufakturze.

 

Ewa Różańska-Turonek

Pracownia Komputerowa WTZ

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam