Dodano: 8 czerwca 2017

     W naszej placówce podejmowane są różnorodne działania o charakterze twórczym. Jesteśmy świadkami wpływu tychże oddziaływań na wszechstronny rozwój wychowanków. Należy jednak zauważyć, że aktywny udział osób niepełnosprawnych w inicjatywach kulturalnych, nie pozostaje bez znaczenia dla ich rodzin.

     W związku z działaniami kulturalnymi podejmowanymi w ostatnim czasie przez Zespół Teatralny „Chochliki”, dochodziło do wymiany wielu spostrzeżeń między nauczycielami i specjalistami a rodzicami. Zapewniali nas o słuszności udziału ich dzieci w przeglądach teatralnych. Swoją radością i dumą dzielili się z innymi bliskimi osobami, zapraszając ich na występ swoich pociech.

     Chcielibyśmy przytoczyć refleksje opisane przez rodziców, których dzieci brały udział w przedstawieniu pt. „Marzenia się spełniają”. Ich piękno i szczerość nie pozwala nam na redagowanie tekstu. Był on niewątpliwie napisany pod wpływem silnych wzruszeń i radości, które towarzyszyły oglądaniu swojego dziecka na scenie.  

„Jestem mamą Łukasza. Mój synek bierze udział w zespole teatralnym „Chochliki”. Obserwując, jak dzieci występują na scenach różnych teatrów, jestem pełna podziwu dla dzieciaków i wychowawców. Dzieci bardzo dobrze radzą sobie na scenie, jakby byli zawodowymi aktorami. Panie, które biorą udział w przedstawieniach, są dla mnie wzorcem. Grają z naszymi dziećmi tak, jakby robiły to od zawsze. Bardzo mi się podoba, że są tak wspaniałe nauczycielki i opiekunki, które oddają się całym sercem dla naszych dzieci. Moje osobiste odczucia są pełne emocji. Jestem pełna dumy i zawsze płaczę ze szczęścia, że moje dziecko tak dobrze sobie radzi. Mam nadzieję, że inni rodzice odczuwają to samo, co ja. Chciałabym w imieniu wszystkich rodziców bardzo podziękować Paniom, które tak bardzo pomagają i wierzą w nasze dzieci.

DZIĘKUJĘ!”

(Malwina Gontarz, mama Łukasza)

 

„Moim zdaniem prowadzenie terapii poprzez teatr jest bardzo dobrym pomysłem. Celem tego jest przecież nie tylko doskonalenie sztuki teatralne, lecz przede wszystkim rozwój i usprawnianie różnych dziedzin funkcjonowania dzieci w nim uczęszczających oraz ich uspołecznienie .

Poprzez wspólne występy i wyjazdy na różne festiwale  nawiązują znajomości i przyjaźnie, przyczyniają się do pozytywnych zachowań, dają dużo radości, ale i satysfakcji, że jest się częścią czegoś dużego i ważnego.

Dla odbiorcy było to ogromne przeżycie i jestem dumna, że syn mógł brać udział w takim wydarzeniu. Jego przejęcie z jakim grał oraz radość z dobrze wykonanej „pracy”, utwierdza w celowości prowadzenia tego typu działań.

Najlepiej chyba moje zdanie i opinię odda wiersz pt. „Wolność tworzenia”.

„Dla człowieka, który nie może mówić,

sztuka stanowi język sam w sobie.

Dla tych, którzy mają trudności w rozumieniu

sztuka wynurza się z głębi ich duszy.

Dla człowieka, który ma trudności

zorganizowanego działania sztuka

sprowadza się do łączenia ze sobą

myśli, kształtów i kolorów w jedną całość.

Dla tych, którzy nigdy nie zaznali

satysfakcji ze swoich dokonań

sztuka niespodziewanie okazuje się

dowodem tego, że może im się udać.”

(wiersz- Florence Ludnis- Katz, Elias Katz „Wolność tworzenia”)

(Renata Chęcińska, mama Adriana)

 

„Możliwość zobaczenia Michała na scenie to dla mnie przede wszystkim silne wzruszenie. Pojawiły się łzy, ale też w przypadku drugiego występu śmiech. Emocje które można porównać do chwil, gdy inny rodzic obserwuje swoje dziecko, kiedy uczestniczy w przedstawieniu z okazji dnia mamy, taty czy babci. Dziękujemy.”

(Katarzyna Pyrzak, mama Michała)

 

     Na prośbę rodziców zamieszczamy film z przedstawienia „Marzenia się spełniają”, który został nagrany podczas Konkursu Teatralnego „O Laur Złotej Rybki”.

Zachęcamy do jego obejrzenia!

Film dostępny również pod linkiem: https://youtu.be/ZjQMW9XiuVI

 

 

 

                                                                                    Alina Dobrzańska

 oraz rodzice Malwina Gontarz, Renata Chęcińska, Katarzyna Pyrzak

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam