Dodano: 23 czerwca 2017

W piękne słoneczne przedpołudnie 14.06.2017 roku w ogrodzie przy ul. Al. Róż odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami w ZRW „L, M, O”, ZET „P” oraz uczestnikami projektu „Zwiększanie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację” pt. „Piknik w ogrodzie”.

                Spotkanie rozpoczęła sygnałem dźwiękowym p. Beatka, która serdecznie przywitała wychowanków, rodziców, Dyrekcję oraz członka zarządu –p. Anię Adamowicz oraz podziękowała za tak liczne przybycie rodzicom i zaprosiła do wspólnej zabawy. Podzieliła zespół na grupy i przypisała im zadania kulinarne, których efektem końcowym będzie degustacja przygotowanych dań na stole piknikowym.

                Pierwszy zespół pod przewodnictwem p. Ani zajął się przygotowywaniem sałatki owocowej. Przy stole wypełnionym akcesoriami kuchennymi i produktami spożywczymi wszyscy rodzice angażowali się do pracy i wykonywali proste czynności ze swoimi dziećmi, np. mycie, obieranie czy krojenie owoców a na końcu mieszanie ich z jogurtem. Nie zabrakło wrażeń i humoru, który towarzyszył przy intensywnej pracy.

Przy drugim stole intensywnie trwały prace pod kierunkiem p. Kasi przy wykonywaniu babeczek z masą budyniową i owocami. Wychowankowie z pomocą rozkładali serwetki na talerzach a następnie układali na nich słodkie babeczki. Kolejnym etapem było przygotowanie kremu budyniowego i napełnianie nim babeczek. Nie można było też zapomnieć o umyciu owoców i listków mięty. Podczas krojenia nie obyło się bez posmakowania suchych babeczek, pięknie pachnących świeżych owoców czy listków mięty, którymi następnie dekorowaliśmy nasze słodkości.

Kolejnym posiłkiem, który przygotowywaliśmy były kolorowe kanapki. Pani Sylwia wraz ze swoją silną drużyną pracowała i nadzorowała intensywne prace. Chłopcy chętnie podjęli działanie i z pomocą rodziców zachowując bezpieczeństwo smarowali chleb masłem, układali sałatę, wędlinę, ser oraz warzywa: pomidory, ogórek, rzodkiewkę oraz szczypiorek, który świeżo zerwali z naszego ogródka.

                Przy ostatnim stole prace trwały nad przygotowaniem koktajlu truskawkowego. Na początku zajęć dzieci z rodzicami umyły truskawki pod wodą z rozciągniętego węża ogrodowego. Był to bardzo radosny element. Na twarzach dzieci pojawił się uśmiech. Rodzice w pełni zaangażowani w przygotowanie koktajlu ruszyli w wir pracy wraz ze swoimi pociechami: obrywali szypułki z truskawek i wrzucali je do blendera, następnie wlewali mleko i wsypywali cukier. Przy stole panował piękny truskawkowy zapach. Nie można było się doczekać na skosztowanie koktajlu bo wyglądał on wyśmienicie.

                Na koniec intensywnych prac wszystkie zespoły miały za zadanie przygotować hasło promujące przygotowany produkt i przedstawić je na forum. Każdy zespół chciał zaprezentować się jak najlepiej i wykazał się dużą inwencją twórczą, głównie związaną ze zdrowym trybem życia.

Punktem kulminacyjnym było przygotowanie  jednego wspólnego stołu, na którym zagościły pyszne wiosenno- letnie potrawy:

– pachnący truskawkowy koktajl

– kolorowe zdrowe kanapki

– piękne babeczki z kremem i owocami

– mega kolorowa sałatka owocowa.

Wszyscy zajadali się przygotowanymi posiłkami a na stole było kolorowo jak na rabacie z kwiatami. Spotkanie przy kawie i smakowitościach było formą integracji i możliwością spędzania czasu ze swoimi dziećmi ale też czasem rozmów i kontaktu z innymi rodzicami na łonie natury w naszym pięknym ogrodzie. Podczas wspólnych rozmów delikatnie w tle towarzyszyła nam muzyka i wprowadzała w stan odprężenia i relaksacji. Mamy nadzieję, że to spotkanie nastawiło nas wszystkich na zbliżający się czas wakacji.

 

Katarzyna Brudzińska

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam