Dodano: 23 czerwca 2016

Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Tak jak w poprzednich latach szkolnych, kontynuowany był cykl zajęć ,,Poczytaj mi Mamo”. Zajęcia odbywały się  w najmłodszych grupach, raz w miesiącu z rodzicem jednego z wychowanków. W tym roku szkolnym były czytane nie tylko bajki, ale również wiersze.

We wrześniu został zaprezentowany wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Samochwała”. Aby bliżej przedstawić ową postać dzieciom, główną rolę odegrała tutaj pacynka wykonana z drewnianej łyżki. Była to dziewczynka z długimi żółtymi warkoczykami, ubrana w czerwoną sukienkę i jak sama mówiła ,,Zdolna jestem niesłychanie, najpiękniejsze mam ubranie …”.

W październiku pojawiły się warzywa z wiersza Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie”. We własnej osobie pojawił się pan koper, szczypior, kalarepa, seler i wiele innych zdrowych warzyw. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały sałatkę, którą później smacznie zjadły.

W listopadzie, ze względu na pojawiające się w lesie grzyby, odczytany został wiersz pt. ,,Grzyby”.  Dzieci uważnie słuchały wiersza w którym były maślaki, podgrzybki, pieczarki, muchomory. Główną rolę odgrywała smaczna i zdrowa pieczarka.

Ponieważ zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, w grudniu odczytany został wiersz pt. ,,Wizyta choinki”. Na sali pojawiła się zielona choinka, którą dzieci przystroiły różnymi kolorowymi ozdobami. Na zakończenie choinka pokazało się w świetle zapalonych lampek i wszyscy zatańczyli wokół niej.

W styczniu został odczytany wiersza pt. ,,Bałwanek”. Na zajęciach pojawił się gość, który miał trzy kule śnieżne wypełnione białymi piankami, oczy z papieru, nos z papierowej marchewki, czarne guziczki, no i nie mogło tez zabraknąć rondelka na głowę.

W lutym nadszedł czas na wiersz pt. ,,Zła zima”. Za oknem było szaro i ponura, a u nas na zajęciach zagościła piękna zima objawiając się jako biała płachta. Przy piosence ,,Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!” wszyscy razem zatańczyliśmy pokazując zimie, że ,,A my jej się nie boimy, dalej śnieżkiem w plecy zimy”.

W marcu, ze względu na przybliżające się Święta Wielkanocne, została przeczytana bajka pt. ,,Szukanie wielkanocnych jajek”. Podobnie jak i w zaprezentowanej bajce, dzieci poszukiwały czekoladowych jajek ukrytych na sali. Na zakończenie wszystkie dzieci posmakowały smacznych i słodkich jajeczek.

W kwietniu została przeczytana bajka pt. ,,Majówkowy wypoczynek”. Mieliśmy ze sobą koc piknikowy, wielki wiklinowy koszyk, a w nim ukryte skarby. Na talerzu pojawiły się kanapki i owoce – soczysta pomarańcza, zielone kiwi, słodki banan. No i jak na piknikach bywa, po jedzeniu wszyscy wspólnie odpoczywali na kocu.

W czytanych wierszach i bajkach nie mogło zabraknąć tematyki ,,Ruch to zdrowie”, więc w maju została przeczytana bajka pt. ,,Zajęcia gimnastyczne”. Dzieci nie tylko naśladowały ruchy (np. podskoki, podnoszenie rąk do góry, maszerowanie w miejscu, chodzenie po kole), ale ich zdaniem było zaprezentowanie grupie własnego wymyślonego ćwiczenia. Wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania i dostały szóstkę z plusem.

Ponieważ wakacje tuż, tuż w czerwcu odczytana została bajka pt. ,,Jak rozpakować się na wakacje”. Dzieci zapakowały do walizki najpotrzebniejsze rzeczy – spodenki, bluzkę skarpetki, pastę i szczoteczkę do zębów. Nie mogło również zabraknąć zabawek – piłki, klocków, no i lalki. I wyruszyły z pełną walizką na wakacyjną przygodę.

My w tym roku szkolnym też kończymy przygodę z wierszami i bajkami. Ale zachęcamy do czytania swoim dzieciom nie tylko w domu, ale również na wakacjach smiley

 

Agnieszka Pękala

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam