Dodano: 11 maja 2018

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. Biskupieckie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 10 maja 2018 po raz 11 zorganizował obchody Dnia Godności w Biskupcu.

            Głównym celem Dnia Godności jest łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak również solidarność społeczności lokalnej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzinami. Biskupieckie uroczystości rozpoczęły się na Placu Wolności od występu Akademickiej Orkiestry Dętej UWM, która poprowadziła zgromadzone osoby ulicami miasta w Marszu Godności do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Zawodowego przy ul Żółkiewskiego. Przewodnicząca Zarządu Koła Pani Jadwiga Marzjan uroczyście otworzyła imprezę. Głos zabrali także goście: Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pani Wioletta Śląska – Zyśk, imieniu Wojewody Warmińsko Mazurskiego list odczytała Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pani Joanna Jabłonka – Kastrau, a także Starosta Powiatu Olsztyńskiego Pani Małgorzata Chyziak i Burmistrz Biskupca Pan Kamil Kozłowski.

         Marsz Godności, jak co roku był bardzo  widowiskowym wydarzeniem, w którym udział wzięli uczestnicy i wychowankowie placówek prowadzonych przez Biskupieckie Koło PSONI, rodziny osób z niepełnosprawnością, przedstawiciele placówek edukacyjnych z terenu Gminy, Koła PSONI z regionu oraz inne stowarzyszenia i podmioty wspierające osoby z niepełnosprawnością, a także przedstawiciele władz samorządowych i instytucji.

Na terenie Centrum Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Zawodowego odbył się Integracyjny Piknik, podczas którego Przewodnicząca Zarządu przedstawiła działania i plany Stowarzyszenia. W części artystycznej wystąpiła uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej Ewelina Fic porywając śpiewem uczestników pikniku do zabawy oraz Zespół „Dobre Nutki” złożony z wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego. Zespół z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewał dwa utwory wykorzystując gesty systemu komunikacji pozawerbalnej „Makaton”. Pierwszy z nich przygotowany była z myślą o Jubileuszu „20-lecia OREW”, natomiast drugi energetyczny utwór został  przygotowany z myślą o dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, o tym co nas wszystkich łączy i jest dla nas ważne. Uczestnicy Dnia Godności mieli możliwość obejrzenia wystawy prac plastycznych  i masek wykonanych przez wychowanków OREW. Wystawa przygotowana została przez Panie Alę Dobrzańską i Marzenę Dzienisiewicz. Wspólne świętowanie zakończył występ przygotowany przez Zespół śpiewaczy działający przy Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Biskupcu.  Niespodzianką dla wszystkich był wspaniały tort przygotowany z myślą o Jubileuszu 20 – lecia OREW.

Honorowy Patronat  nad Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną objęli Starosta Olsztyński Pani Małgorzata Chyziak oraz Burmistrz Biskupca Pan Kamil Kozłowski. Dzień Godności został objęty patronatem medialnym przez TVP3 OLSZTYN.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie. Szczególnie dziękujemy Darczyńcom w tym: Starostwu Powiatu Olsztyńskiego, Burmistrzowi Biskupca, Dyrektorowi Centrum Kultury Turystyki i Sportu Panu Mariuszowi Bojarowiczowi, Panu Markowi Dominowi, Pan Radosławowi Migdalowi, OSP Biskupiec oraz rodzicom PSONI za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam