Dodano: 8 marca 2016

Wychowankowie z zespołu edukacyjno-terapeutycznego „C”, „D” uczestniczyli w zajęciach poświęconych zdrowemu odżywianiu i higienie.

            W ramach cyklu zajęć, który trwał od 29 lutego do 5 marca, zostały zorganizowane zajęcia kulinarne, teatralne oraz plastyczno-techniczne, których celem było kształtowanie u wychowanków prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych. Zdobywaniu wiedzy o właściwych sposobach odżywiania się sprzyjały również spotkania z panią pielęgniarką. Pod jej czujnym okiem organizowaliśmy stanowisko pracy kulinarnej zgodnie z obowiązującymi zasadami: nałożenie fartucha ochronnego i chusty na głowę, przykrycie stołu ceratą.  Pani pielęgniarka udzielała nam również wsparcia podczas wykonywania sałatki, informowała nas o witaminach zawartych w poszczególnych owocach i warzywach.

            Zanim jednak doszło do „eksperymentowania kulinarnego” wybraliśmy się do supermarketu „Tesco”. Tam, wspierając się listą zakupów sporządzoną z symboli PCS oraz wyrazów, dokonaliśmy zakupu składników na sałatkę. Kiedy wszystkie produkty znalazły się już na stole, zapoznaliśmy się z przepisem na zdrowe danie. Dzięki temu, że został on stworzony przy użyciu symboli, lepiej zrozumieliśmy poszczególne etapy działań. W pełni angażowaliśmy się w zajęcia kulinarne, czego efektem była smaczna i zdrowa sałatka. Potwierdzały to słowa naszych mam, które znienacka, niczym pani Magda Gessler, zjawiały się przy stole. To były nasze „Kuchenne rewolucje”!

            Z opakowań po różnych produktach spożywczych przygotowaliśmy plakat „Zdrowe i niezdrowe jedzenie”. Wspólnie utworzyliśmy również jadłospis na cały dzień. Teraz już wiemy, że nie można pić napojów gazowanych i jeść w nadmiernych ilościach słodyczy.

            Wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” recytowany przez nauczyciela, przy użyciu prawdziwych warzyw, wzbogacił nasz język o takie słowo jak „kalarepa”. Zajęcia teatralne dostarczyły nam wielozmysłowej stymulacji i pobudzały naszą wyobraźnię. Bowiem każde warzywo swym wyjątkowym wyglądem i zapachem, inspirowało nas do podejmowania coraz śmielszych działań teatralnych.   

SMACZNIE może oznaczać ZDROWO! Dzięki zajęciom zrozumieliśmy, że warto zrezygnować ze słodyczy na rzecz pysznych i zdrowych posiłków.

Alina Dobrzańska

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam