TEATR TERAPEUTYCZNY KŁOBUCZKI NA XII MIĘDZYNARODOWYM PRZEGLĄDZIE TEATRÓW WSPANIAŁYCH W TCZEWIE
Dodano: 18 czerwca 2014

Wyjazd Teatru Terapeutycznego „Kłobuczki” na XII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

 

Nasz Zespół „Kłobuczki” zakwalifikował się  na XII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych jako jeden z 36 zespołów teatralnych  odbywający się w Tczewie. Nasza przygoda teatralno-rekreacyjna rozpoczęła się 10 czerwca 2014 roku i trwała do 13.06.2014r.  Pełni siły i w dobrych nastrojach wyjechaliśmy naszym busem z ulicy Gdańskiej. Dotarliśmy do miejsca noclegu znajdującego się w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych ( CAON ) w Tczewie. Zostaliśmy niezwykle miło przyjęci. Czekał na nas pyszny obiad i wygodne pokoje.

Pierwszy dzień rozpoczął się uroczystym otwarciem Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Na sali teatralnej  Centrum Kultury i Sztuki  zgromadziło się ponad 500 osób. Wszyscy z przejęciem czekali na rozwój wydarzeń. Nasi wychowankowie obejrzeli pierwsze prezentacje sceniczne, a atrakcją wieczoru był koncert Łukasza Zagrobelnego. Muzyka porwała wszystkich do wspólnego śpiewania i  tańca pod sceną. Koncert był wspaniałą formą integracji dla wszystkich uczestników przeglądu. Udało nam się zdobyć autograf  sławnego wokalisty  oraz zrobić z nim wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Kolejny dzień przyniósł wiele wrażeń i doświadczeń artystycznych na dużej, profesjonalnej scenie. Od rana przygotowywaliśmy się do naszego występu, który miał odbyć się  o godzinie 10.30. Szykowanie scenografii, kostiumów teatralnych, malowanie twarzy pochłonęło nasz czas przed występem.  Dzięki dobrej organizacji i doświadczeniom scenicznym  naszego teatru pozostała chwila na wytchnienie i zebranie sił twórczych. Nasz Teatr Terapeutyczny „Kłobuczki” wystąpił z przedstawieniem pantomimicznym „Po drugiej stronie lustra” przed szerokim gronem publiczności i szanownym jury. W głównej roli Alicji  wystąpiła Magdalena Woźniel, która przez całe przedstawienie grała na scenie. Towarzyszyli jej w poszczególnych scenkach: Sandra Kotlarczyk, Maciej Falkowski, Elżbieta Smolak, Emil Pyzak, Adam Neuman, Kamil Burdzin, Karol Ziejewski, Dawid Kaczmarczyk, Paulina Pacek. Wszyscy nasi znakomici aktorzy odegrali swoje role najlepiej jak potrafili. Wykazali się dużą mobilizacją i kreatywnością. Przedstawienie zostało odebrane pozytywnie, czego dowodem były gromkie brawa.

Po krótkiej przerwie w garderobie  wróciliśmy do oglądania kolejnych prezentacji teatralnych. Podziwialiśmy efekty pracy zespołów nie tylko z Polski, ale także z Litwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Sarajewa.  Po artystycznych uniesieniach czekała na nas Biesiada Kaszubska w Gołuniu, podczas której wszyscy uczestnicy integrowali się we wspólnych tańcach przy muzyce disco w wykonaniu regionalnego zespołu. Przy suto zastawionych stołach odbywały się towarzyskie rozmowy. Biesiada była kolejną okazją do bliższego, wzajemnego poznania się. Miłym zaskoczeniem był fakt, iż uczestnicy przeglądu rozpoznawali się wzajemnie, wspominając wcześniejsze spotkania.    

Trzeci   dzień to czas oglądania następnych ciekawych przedstawień teatralnych i  oczekiwania na werdykt jury. Podczas przerwy, która miała miejsce ze względu na obrady jury  zdążyliśmy zwiedzić starówkę Tczewa, posiedzieć na ławeczce i zjeść smaczne lody. Młodzież spontanicznie dzieliła się między sobą przemyśleniami dotyczącymi całego przeglądu. Padło wówczas wiele ciepłych i entuzjastycznych komentarzy na temat przedstawień teatralnych, koncertu Zagrobelnego, biesiady i nowo poznanych przyjaciół.

Ostatni i ważny moment przeglądu to oczywiście  Koncert Finałowy:  Występ Teatrzyku ze Stumilowego Lasu , ogłoszenie  jury i wręczenie nagród. Dużym przeżyciem dla naszych aktorów było wyjście na scenę, odbiór gratulacji i wspaniałych nagród rzeczowych z rąk organizatorów.

Wracaliśmy do Biskupca  w bardzo dobrych humorach. Mimo zmęczenia i późnej pory śpiewaliśmy, żartowaliśmy i rozmawialiśmy o przeżyciach, które  najlepiej ukazują wypowiedzi naszych wychowanków:

„Pokazaliśmy się najlepiej. To jest dobry pomysł, że występujemy. Jesteśmy dobrą grupą teatralną. Jest tu fajnie.” – Emil Pyzak

„Nie liczy się wygrana tylko dobry występ.” – Adam Neuman

Bardzo cieszymy się, że możemy brać udział w takich przeglądach. Wszyscy mamy nadzieję powrócić tu za rok.

 

 

                                                                       Katarzyna Dobrzańska

                                                                       Izabela Ślązak

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam