Dodano: 3 września 2018

27 sierpnia 2018 r. zakończył się kolejny trening mieszkaniowy skierowany do Uczestników projektu „Nie jestem sam! – usługi społeczne dla osób z niepełnosprawnością”, realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Treningi mieszkaniowe mają na celu usamodzielnianie osób z niepełnosprawnością polegające na wykonywaniu (w miarę indywidualnych możliwości Uczestnika) czynności dnia codziennego (m.in. przygotowywanie posiłków, sprzątanie, aktywne spędzanie czasu wolnego), aktywności te są realizowane przy współudziale asystentów osób niepełnosprawnych.

Do tej pory zrealizowano 5 spośród 12 treningów, w których udział wzięło 9 Uczestników projektu. Podczas treningów Uczestnicy nie tylko zdobywali i ćwiczyli nowe umiejętności w zakresie przygotowywania posiłków, dbania o zachowanie porządku w mieszkaniu, ale także uczyli się organizacji czasu wolnego i jego aktywnego spędzania. Podczas pierwszego treningu osoby z niepełnosprawnością mieli okazję uczestnictwa w treningu piłki nożnej z zawodnikami lokalnego klubu sportowego „Tęcza”, w treningu pokazowym taekwondo z KS „Egida” oraz treningu aikido. Ponadto Uczestnicy odwiedzili przytulisko dla zwierząt.

Podczas kolejnego treningu zrealizowano następujące aktywności przy wsparciu wolontariuszy projektu: fotospacer, spotkanie Klubu Dobrej Książki, uczestnictwo w treningu pokazowym chearleaderek oraz wizyta w przytulisku dla zwierząt, a także uroczysta organizacja Dnia Matki w gronie rodzinnym.

W trakcie następnego treningu jednym z ważniejszych punktów aktywności było spotkanie integracyjne wszystkich uczestników projektu wraz z rodzinami oraz personelem projektu. Podczas spotkania zaprezentowano film zrealizowany przez Uczestników projektu obrazujący funkcjonowanie grupy w trakcie pierwszego treningu mieszkaniowego. Ponadto zorganizowano grill oraz gry integracyjne, które umiliły wspólne spędzanie czasu. Dodatkową aktywnością realizowaną również w trakcie treningów były zajęcia sportowe, w których współuczestniczyli wolontariusze.

Czwarty trening obfitował w wiele atrakcji skierowanych do Uczestników. Oprócz stałych aktywności (fotospacer, wizyta w przytulisku) odbyły się warsztaty gotowania z dietetykiem, podczas których Uczestnicy przygotowywali potrawy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Ponadto został zorganizowany wyjazd do Ogrodów Pokazowych w Marcinkowie na „Święto Róży”, w ramach którego Uczestnicy mieli okazję podziwiania występów teatralnych, tanecznych, artystycznych, warsztatów rękodzielniczych oraz spędzenia czasu w pięknym otoczeniu przyrody w Ogrodach Markiewicz.

Podobnie jak podczas poprzednich treningów, w trakcie treningu piątego Uczestniczyli odwiedzili przytulisko, odbył się fotospacer z wolontariuszami oraz zajęcia sportowe. Dodatkową atrakcją było odwiedzenie Punktu Widokowego w wieży kościelnej p.w. Św, Jana Chrzciciela w Biskupcu, wyjazd do kina, zwiedzanie Zamku w Rynie wraz z przewodnikiem, świętowanie urodzin dwóch Uczestników w mrągowskiej cukierni, a na zakończenie dnia – udział w występie kabaretowo-wokalno-teatralnym w Ogrodach Markiewicz w Marcinkowie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z treningów mieszkaniowych.

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam