Dodano: 12 stycznia 2015

Święta to czas radości, miłości i nadziei. To czas, w którym pierwsze miejsce zajmuje drugi człowiek, a wszystko inne staje się mniej ważne. To czas zatrzymania się i refleksji. Jak co roku ten piękny świąteczny czas otwiera uroczystość wigilijna, kiedy to członkowie naszego Stowarzyszenia umacniają się w przekonaniu, że „razem” oznacza „lepiej”. Integrowali się ze sobą rodzice, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej  i Zakładu Aktywności Zawodowej, kadra Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście.

            Tegoroczna uroczystość wigilijna miała miejsce 19. grudnia w pensjonacie „Słoneczny Brzeg” w Rukławkach. Otwierał ją Teatr Terapeutyczny „KOŁOwrotek”, który zaprezentował się w przedstawieniu „Przystań – Niebo”. Spektakl miał na celu podjęcie dyskusji na temat podziałów.

            Jednym z nich jest podział na teatr osób pełno- i niepełnosprawnych, któremu istnieniu zaprzeczamy. Teatr poprzez swoją magię i przesłanie nie zna żadnych granic, wykracza poza wszelkie bariery społeczne, kulturalne, psychiczne i fizyczne.

            Kolejnym podziałem, z którym staraliśmy się zmierzyć jest podział między tym, co człowiek prezentuje na zewnątrz, a tym, co dzieje się w jego wnętrzu. Bo przecież wewnątrz nas, nawet gdy nie jesteśmy aktywni, znajduje się wielkie bogactwo naszym uczuć, emocji, myśli i marzeń. Jedność człowieka to połączenie właśnie tych dwóch warstw: wewnętrznej i zewnętrznej.

            Ostatnim podziałem, o którym przede wszystkim opowiada spektakl jest podział między Ziemią a Niebem. Podważamy istnienie tego podziału, wierząc w nieskończoność naszego życia, które trwa choć w innym wymiarach. W wierszu Wisławy Szymborkiej, rozpoczynającym przedstawienie, słyszymy: „Podział miedzy ziemią a niebem to nie jest właściwy sposób myślenia o tej całości” Zatem najlepszym sposobem myślenia o sobie, innych i w ogóle życiu jest to, że nie ma żadnego podziału między niebem a ziemią! Anioły nie przynależą jedynie niebu, anioły tkwią w nas i spotykamy je na co dzień w drugim człowieku.

 

Alina Dobrzańska

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam