Dodano: 26 czerwca 2017

Uczestnicy projektu „Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację” współfinansowanego ze środków PFRON aktywnie uczestniczą w zajęciach z zakresu czynności domowych, artystycznych, a także pracach ogrodniczych. Dużym powodzeniem cieszą się również spacery kondycyjne oraz rekreacyjne wyjazdy do nieodległych miejscowości.

Grupa projektowa wspaniale spędziła czas podczas rejsu łodzią po jeziorze Dadaj. Szum fal i dźwięki muzyki szant rozbrzmiewały w uszach i wprawiały w żeglarski nastrój. Porywisty wiatr nie ujmował w przeżywaniu radosnych chwil, a słońce zachęcało do odpoczynku na plaży, po wodnych wojażach na jeziorze. Nowym odkryciem grupy projektowej były odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym „Pod dwiema tęczami” w Łabędziewie. Bliskość z oswojonymi zwierzętami przyniosła nieocenioną radość dla uczestników. Dary gospodarstwa w postaci mleka z porannego udoju były wielką atrakcją.

            W codziennym rytmie zajęć uczestnicy grupy projektowej biorą udział w zajęciach z zakresu czynności domowych – przygotowują ciasta, koktajle, sałatki nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Na swoje zajęcia zapraszają rodziców, a także dyrekcję, kolegów i koleżanki z innych grup. Ostatnim osiągnięciem było wspólne przygotowanie sałatki owocowej przez beneficjentów oraz rodziców, a także wymyślenie hasła zachęcającego do spróbowania produktu. Oczywiście – daliśmy radę! Korzystając z uroków nadchodzącego lata zajęcia zostały przeprowadzone w ogrodzie, w piknikowym klimacie. Miła i otwarta atmosfera jeszcze bardziej zbliżyła nas wszystkich do siebie. Mamy nadzieję, że takich działań w naszym projekcie w przyszłości będzie jak najwięcej.

            Ważnym elementem każdych zajęć są czynności związane z przygotowaniem materiałów do zajęć, a także posprzątaniem stołu, czy sali po przeprowadzonych zajęciach. Zadania kierowane do uczestników dobierane są na miarę ich możliwości psychofizycznych. Działanie te służą rozwijaniu szeroko pojętej samodzielności na miarę możliwości. A to właśnie jest głównym celem i zadaniem trwającego projektu. Czynności porządkowe, wykonywane regularnie powodują wzrastanie poziomu samodzielności u beneficjentów. Zdobytymi doświadczeniami dzielimy się z rodzicami/opiekunami prawnymi uczestników, celem rozwijania umiejętności z zakresu czynności porządkowych w warunkach domowych.

            Anna Jamrozik

 

Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Umowa Nr ZZO/000177/14/D z dnia 24 kwietnia 2017

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam