Dodano: 19 września 2016

 

– udział uczestników projektu „Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację” w działaniach służących integracji ze społecznością lokalną

 

            Dla uczestników projektu „Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację” współfinansowanego ze środków PFRON, okres wakacyjny obfitował w wiele ciekawych atrakcji, które dotąd bardzo miło wspominamy.   

            Dzięki współpracy z nauczycielami OREW oraz uprzejmości p. Jarosława Misiaka, uczestnicy projektu mogli doświadczyć bogactwa wrażeń, które niesie ze sobą kontakt z przyrodą. Podczas żeglowania po jeziorze Dadaj, wśród wszędzie rozbrzmiewających śpiewów ptaków, nie trudno było zauważyć radości i zadowolenia uczestników. Wyrażało się ono mimiką, gestami i ruchami całego ciała. Spokojne fale, lekko kołyszące łodzią, wprowadziły uczestników w stan relaksu i odprężenia, a posiłek zjedzony na łonie natury smakował lepiej niż zazwyczaj.

            Korzystając z pięknej letniej pogody, uczestnicy brali udział w cyklicznych spacerach ulicami miasta i do parku. Niemal codziennie, gdy tylko pozwoliła pogoda, wychodzili do ogrodu przy obiekcie rehabilitacyjno-mieszkalnym, aby podejmować liczne prace porządkowo-ogrodnicze lub po prostu odpoczywać w cieniu jabłoni i w hamaku.

            Podsumowując, wakacje były dla uczestników projektu czasem wielu atrakcji, które należy powtórzyć raz jeszcze. Wszelkie wyjścia gwarantują bowiem, nie tylko kontakt z otoczeniem przyrodniczym, ale przede wszystkim z ludźmi, których każdy tak bardzo potrzebuje. Obecność osób z niepełnosprawnością intelektualną w otoczeniu społecznym szeroko rozumianym, zmienia nie tylko ich samych, ale i ludzi, których na swojej drodze spotykają.   

 

Alina Dobrzańska

Magdalena Czechowska

 

 

logs2

 

 

 

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam