Dodano: 13 października 2014

       26 września 2014 roku dwa zespoły z naszego ośrodka: Gimnazjum i Przysposobienie do Pracy wyruszyły do Olsztyna ku naukowej przygodzie. Organizatorem całego przedsięwzięcia był Polska Akademia Nauk i Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego. Wszyscy pracownicy bardzo miło nas przyjęli i panowała tu super ciekawa atmosfera badacza-odkrywcy.

         Widzieliśmy mnóstwo ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Oglądaliśmy przez mikroskop próbkę krwi człowieka. Okazało się, że wszyscy mamy krwinkę czerwoną. Mogliśmy też obserwować słońce i burzę zamknięte w probówce. Ciekawym doświadczeniem było zanużenie żywej żółtej róży  w ciekłym  azocie. Róża wyglądała jakby była ze szkła i zbiła się, gdy naukowiec uderzył nią o stół. Takie to było czarodziejskie! Potem braliśmy udział  w zawodach ślimaków afrykańskich. Próbowaliśmy także zdrowego jogurtu i smacznego chleba. Omawialiśmy z czego robi się chleb. O jak nam smakował wyśmienicie chleb z dodatkiem różnych ziaren!

W czasie Europejskiej Nocy Naukowców udaliśmy  się na stanowisko  Michelina,  gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak się robi sportowe opony. Bardzo nas to zainteresowało.

Wycieczka podobała nam się bardzo. Chcielibyśmy wrócić tam za rok, żeby móc jeszcze raz doświadczać, eksperymentować i dobrze się bawić.

Nasza ciekawość badacza zainteresowała nawet Telewizję Olsztyńską, która uchwyciła nas w obiektywie.

Kto wie, czy po takich eksperymentach nie zostanie ktoś z nas prawdziwym naukowcem.

Takie wyjazdy odkrywają w nas wszystkich talenty badawcze!                            

Dziękujemy bardzo organizatorom!

                                Artykuł napisany przez wychowanków z  gimnazjum: 

                        A. Neuman, K. Ziejewski, S. Kotlarczyk

                          przy pomocy nauczycieli

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam