Dodano: 1 sierpnia 2017

Kolejny raz uczestnicy projektu "Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksową rehabilitację" wzięli udział w zajęciach z dogoterapii.

Zadaniem tych zajęć jest dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamanie lęku w kontaktach z otoczeniem, stymulacji rozwoju zmysłów jak również oderwania się od otaczającej rzeczywistości.

Obecność czworonoga na zajęciach zaowocowała wielką radością i spontanicznością. Uczestnicy akceptowali obecność psa, czuli się przy nim dobrze i bezpiecznie.

Suczka Tula i aktywności z nią związane dostarczyły ogromnej ilości oddziaływań sensorycznych. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy z psem ukierunkowanej przez przeszkolonego terapeutę uczestnicy przy pomocy różnych części ciała dotykali miękką sierść, puszysty ogon, mokry język, szorstką łapę.

Podczas zajęć wychowankowie mogli również nagradzać czworonoga za pracę podając mu z rąk różne smakołyki oraz nalewając wodę do plastikowej miski.

Kontakt z psem wywołał uśmiech i zadowolenie na twarzy, emocje i  zainteresowanie oraz motywację do zmiany niektórych zachowań –  czyli to, co w wielu wypadkach jest trudne do osiągnięcia.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z dogoterapii.

 

                                                                                                                                     Marta Mojak

 

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam