Dodano: 20 czerwca 2018

Tak jak w poprzednich latach szkolnych i w tym roku organizowane były zajęcia z cyklu ,,Poczytaj mi …”. Zajęcia były przeprowadzone w najmłodszych oddziałach edukacyjno – terapeutycznych ,,I”, ,,J” oraz w zespole rewalidacyjno –  wychowawczym ,,K”. Zajęcia odbywały się cyklicznie raz w miesiącu z rodzicem jednego z wychowanków. W tym roku szkolnym 2017/2018 były czytane przede wszystkim wiersze, ale nie zabrakło również bajek.

We wrześniu został zaprezentowany wiersz P. Łasowskiego pt. ,,Przez noc, baśń i życie …”. Wiersz wspominał minione wakacje spędzone nad morzem. Wraz z dziećmi przenieśliśmy się w krainę, gdzie możemy posłuchać szumu fal morza, dotknąć pisku, wody i muszli.

W październiku pojawiły się owoce z wierszu pt. ,,Wpadła gruszka do fartuszka”. We własnej osobie pojawiła się pani gruszka, dwa jabłuszka oraz śliweczka. Na zakończenie zainscenizowany był wiersz, gdzie do fartuszka wpadła nie tylko gruszka i  dwa jabłuszka, ale również śliweczka, która ,,wpaść nie chciała, bo śliweczka nie dojrzała”.

W listopadzie przeczytany został wiersz D. Gellner pt. ,,Wieczór Andrzejkowy”. Na zajęciach dzieci oglądały cienie różnych przedmiotów pojawiających się na ścianie. Zgodnie z tradycją andrzejkową, nie zabrakło również wróżby – lanie wosku.

Ponieważ zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, w grudniu odczytany został wiersz                     J. Herman pt. ,,Magiczne bombki”. U nas bombki były wyjątkowe. Oprócz tego, że były kolorowe można było w nich dostrzec jednorożca czy baletnicę.

W styczniu został przeczytany wiersz Cz. Janczewskiego pt. ,,Jedzie zima”. Na zajęciach przenieśliśmy się w świat magii, w którym pojawił się przede wszystkim biały, świecący śnieg i wiele różnych magicznych przedmiotów.

W lutym został powtórzony wiersz Cz. Janczewskiego pt. ,,Jedzie zima”. Ale tym razem dzieci mogły posłuchać najróżniejszych dźwięków zimy – odgłosy chodzenia po śniegu, szum mroźnego wiatru, miauczenie kota, dźwięk płonącego ogniska.

W marcu, ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne, został przeczytany wiersz pt. ,,Już Wielkanoc”. Dzieci poznały symbole Świąt Wielkanocnych – pisanki, jajka, baranek, kurczaczek. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały w prezencie czekoladowe jajeczka, które zjadły ze smakiem.

W kwietniu zapoznano dzieci z wierszem J. Brzechwy pt. ,,Kaczka Dziwaczka”. Bajka została zaprezentowana na dużym ekranie projekcyjnym. Na zajęciach pojawiła się również we własnej osobie Kaczka Dziwaczka, która „miała czubek z kokardą”.

W maju została zaprezentowana bajka Braci Grimm pt. ,,Królewna Śnieżka” . Dzieci miały możliwość poczuć się jak w prawdziwym kukiełkowym teatrze – ciemno, scena podświetlona, papierowe kukiełki.

Ponieważ wakacje tuż, tuż w czerwcu odczytany został wiersz D. Rączkowskiej pt. ,,Wakacje”. A wakacje to przede wszystkim wiatr, słońce, las, jagody, no i lody, które zostały zjedzone ze smakiem.

My kończymy już przygodę z wierszami, bajkami. Ale pamiętajcie czytajcie dzieciom wiersze, bajki, baśnie …  bo to bardzo fajna rzecz J

Agnieszka Pękala

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam