Dodano: 14 lutego 2017

 Czytanie książek odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Z uwagi na to realizowana jest w naszym Ośrodku innowacja programowa „Poczytaj mi….”. W zajęciach udział biorą wychowankowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych I, J, Zespołu Rewalidacyjno-Wychowawczego K oraz rodzice, którzy odczytują treść bajek, opowiadań lub wierszy. Zajęcia mają na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci poprzez polisensoryczny odbiór czytanego tekstu, rozwijanie wyobraźni, koncentracji uwagi słuchowej i  wzrokowej  oraz  propagowanie codziennego czytania dzieciom.   

      Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie, a jak wiadomo to miesiąc deszczowy, dlatego czytanym tekstem był wiersz Anny Łady-Grodzickiej pt. „Sześć parasoli”. Dzieci obserwowały różnorakie parasole: małe i duże, w kółka, kropki, ciapki, zielone i czerwone, które uchroniły je przed kropelkami padającego deszczu. Na zakończenie zajęć wysłuchaliśmy odgłosów burzy.

      Grudniowe spotkanie związane było z tematyką Bożonarodzeniową, a na zajęciach przeczytany został wiersz Doroty Niewola pt. „Ozdoby choinkowe”. Wychowankowie wysłuchali wiersza, obserwowali ubraną choinkę, zatańczyli wokół niej oraz poszukiwali słodkich upominków ukrytych na jej gałązkach. Wspólne wysłuchanie kolęd przy zapalonej choince wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

      W styczniu odbyło się kolejne spotkanie, na którym odczytany został wiersz Bożeny Formy pt. „Bałwanek śniegowy”. Dużą frajdę sprawiało dzieciom podawanie sobie kul śniegowych, które uprzednio sami uformowali. Nie mogło również zabraknąć głównego bohatera omawianego wiersza, mianowicie  bałwanka, którego konstruowanie z gąbeczek i ubieranie dostarczyło wychowankom wielu wrażeń. Uwieńczeniem spotkania był wspólny taniec przy piosence „Bałwanek”, podczas którego wszyscy doskonale się bawili. 

 

Zapraszamy do fotogalerii!

Agnieszka Pękala

Urszula Dobrzańska

Magdalena Wus 

Centrum
CASIZ
Droga do Samodzielności

Nie jesteś sam